Україні може знадобитися 2 роки, щоб вакцинувати 70% дорослих

Що там з ковідом?

Команда Українського центру охорони здоров’я (UHC) уважно стежить за поширенням ковіду в Україні. Щотижня наші аналітики дають свою оцінку ситуації.

Головне за цей тиждень (3-9 червня):

1. Ситуація з поширенням COVID-19 стабілізувалася. Основні показники — кількість нових випадків, госпіталізацій та смертей — знижуються від початку травня. Виписки пацієнтів з лікарень переважають госпіталізації.
  1. Вакцинація в Україні за попередній тиждень суттєво пришвидшилася. Однак, треба виходити на значно вищі показники, аби виконати національний план вакцинації проти COVID-19. Це як мінімум 110 тисяч доз на день до кінця року.
  1. За прогнозом нашої команди, якщо такий темп вакцинації буде зберігатися, то знадобиться понад 2 роки, аби вакцинувати 70% дорослого населення хоча б однією дозою. Більшість європейських країн завершать вакцинувати таку ж кількість своїх громадян до середини або кінця цього літа.

Ситуація з поширенням COVID-19 стабілізувалася.

Починаючи з травня (часу зняття більшості обмежень по всій країні) основні показники стабільно знижуються. Це хороший сигнал. Однак, уряду не варто розслаблятися, важливо системно готуватися до осінньої хвилі захворюваності, яка з великою імовірністю буде.

За цей тиждень темпи вакцинації суттєво пришвидшилися.

Середня кількість щеплень за останні 7 днів складала майже 45 тисяч доз на день. Це найвищий показник за увесь час кампанії. Його треба збільшувати майже у три рази, аби виконати національний план вакцинації хоча б однією дозою вакцини.

За поточної швидкості вакцинації, Україна буде вакцинувати 70% дорослого населення протягом більш ніж двох років.

Помітне серйозне відставання від більшості країн Європи, які вже за один-два місяці досягнуть цього показника. Україні зараз важливо використати літній проміжок зменшення захворюваності для посилення кампанії з вакцинації. Це дозволить скоротити відставання від решти країн.

Росія веде інформаційну війну проти вакцин, від якої програє сама.

Росія поспішала розпочати свою вакцинальну кампанію і стартувала 15 грудня 2020 року однією з найперших у світі. Вона повністю покладається на виробництво власних вакцин.

Більше того, намагається активно просувати їх у світі, граючи у глобальну вакцинну дипломатію. Але при цьому Росія — один з аутсайдерів у вакцинації свого населення. За майже шість місяців лише 12% отримали хоча б одну дозу.

Чому так сталося? Є кілька внутрішніх факторів. По-перше, брак спроможності у неповороткої державної системи, яка протягом усієї історії була візитною карткою цієї держави. По-друге, провал у комунікаціях. Уряд розгорнув комунікаційну кампанію уже після того, як почалася вакцинація і втратив контроль над спалахом забобонів, дезінформації та фейків навколо вакцин.

Але найважливіше, що Росія не просто споживає, а й сама виробляє ці фейки як інформаційну зброю. Є достатньо доказів, що російський уряд просуває та організовує поширення наративу про “справжню загрозу Західних вакцин” як всередині країни, так і за кордон.

Але неочікувано для Росії ця пропаганда рикошетить по вакцинальних настроях всередині країни. Люди припиняють вірити не просто Західним вакцинам, а вакцинам взагалі. Це може мати гіркі й довготривалі наслідки не лише для Росії, але й для світу.

Як Франкенштайн, Росія створила монстра якого не здатна контролювати. І це може створити мало вакциновані анклави поширення коронавірусу як на її території, так і у світі. Проблему, яку світ вирішуватиме роками.

Огляд ситуації підготували: Павло Ковтонюк, Діана Руснак

Вийшов сьомий епізод подкасту «Здоровий інтерес»

COVID-19: економіка чи життя

Скорочення ВВП, зростання безробіття, падіння фінансових ринків… Пандемія COVID-19 спричинила глобальну економічну кризу, у деяких галузях потужнішу за фінансову кризу 2008 року. У такий час виникає логічне, але досить незручне питання: що ж важливіше під час пандемії — запровадити локадун, щоб зберегти життя людей, чи уникати обмежень, аби зберегти економіку? Адже в економічному вимірі у всього є своя вартість.

Слухати подкаст

Copyright (C) 2021 Український центр охорони здоров’я (UHC). All rights reserved.

Ukrainian Healthcare Center is a think tank working in education, consultancy, and research. Healthcare management and governance are our key areas of expertise. We make educational products for healthcare managers and help hospital teams in their transformation projects. We provide quality analytics to make health systems serve people better.

Український центр охорони здоров’я (UHC)

вул. Ділова, 3

Київ 03150

Ukraine